شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

اهدای جایزه پولار به ‘انستیتوی موسیقی ملی افغانستان’

مکتب موسیقی سرمستحق نشر عکس
Anim

Image caption

نیمی از دانش‌آموزان مکتب/مدرسه ملی موسیقی افغانستان کودکان یتیم و خیابانی هستند

مراسم اهدای جایزه موسیقی پولار سویدن (سوئد) یکی از بالاترین جوایز موسیقی اروپا امروز در استکهلم برگزار می‌شود. بنیاد موسیقی پولار هر ساله دو جایزه موسیقی دارد که معمولا به بهترین‌های موسیقی کلاسیک، پاپ و راک اهدا می کند.

امسال احمد سرمست، بنیان‌گذار انستیتوت موسیقی افغانستان و متالیکا، گروه هوی متال آمریکایی، برندگان جایزه سال ۲۰۱۸ شناخته شدند.

روز چهارشنبه ۱۳ جون نیز نشست و گفت‌وگوی ویژه‌ای با آقای سرمست در رویال کالج موزیک استهکلم برای دانشجویان، اهالی رسانه‌ها و علاقمندان موسیقی برگزار شده است.

بگفته آلفونس کربودا، رئیس کمیته اهدای جوایز پولار، آقای سرمست توانسته است تغییر مثبت را از طریق موسیقی در زندگی بخشی از کودکان، دختران و پسران جوان در افغانستان ایجاد و ارکستر این کشور را از نو احیا کند.

  • انستیتوی ملی موسیقی افغانستان برنده جایزه موسیقی پولار شد
  • گروه موسیقی دختران افغانستان نوای پایانی مجمع جهانی اقتصاد را نواخت
  • نگین٬ نخستین رهبر ارکستر زن در افغانستان

Image caption

احمد سرمست، موسیقی‌دان افغانستان که مکتب ملی موسیقی افغانستان و گروه زهره را ایجاد کرده است

برنده گان قبلی جایزه پولار

نگاه بنیاد موسیقی پولار، نگاه آکادمیک و در عین حال چند فرهنگی از نظر قاره‌ای به موسیقی است. نگاهی که موسیقی را زبان مشترک همه آدم‌های روی زمین می‌داند.

غول‌های بزرگ موسیقی چون پل مک کارتنی، باب دیلن، جانی میچل، مکس مارتین و تعداد دیگر از برندگان قبلی جایزه موسیقی پولار هستند. پیتر سلرز کارگردان مطرح و جنجالی تاتر نیز بخاطر تلاش هایش در موسیقی اپرا این جایزه را دریافت کرده است.

از قاره آسیا، افغانستان دومین کشوری است که جایزه موسیقی پولار به آن تعلق گرفته است. در سال ۱۹۹۸ راوی شنکر، تاثیرگذارترین چهره موسیقی هند این جایزه را دریافت کرده بود.

اهمیت جایزه برای آینده موسیقی افغانستان

قاسم رامشگر، گیتاریست افغانستان و استاد موسیقی ساکن سویدن در خصوص این جایزه می‌گوید، در شرایطی که دولت افغاستان طی یک و نیم دهه اخیر، اهمیتی به هنر و موسیقی قایل نبوده و سیاست بنیادی در حمایت از آن نداشته، بدست آوردن جایزه موسیقی پولار کار فوق‌العاده و ماندگار برای موسیقی افغانستان در سطح منطقه و دنیا است.

فرید رستگار، آهنگساز و از چهره‌های مطرح موسیقی پاپ در افغانستان نیز می‌گوید، این جایزه می‌تواند رویکرد و جهش موسیقی افغاستان را در یک هم‌فکری و تلاش جمعی، در سطح بالایی به رشد برساند.

حق نشر عکس
Mccartney

Image caption

پل مک‌کارتنی، از گروه انگلیسی بیتلز که در سال ۱۹۹۲ برنده جایزه پولار شد

بنظر می‌رسد که انستیتوی ملی موسیقی افغانستان می‌تواند از تجارب جریان‌های موسیقی آماتور و الترناتیف برای رشد بهتر موسیقی افغانستان در عرصه آموزش و تولید استفاده کند.

همچنین استفاده از چهره‌های مطرحی چون خالد آرمان، حکیم لودین، وحید قاسمی، مشعل آرمان، سیمین تندر، همایون سخی و فرید رستگار می‌تواند در بومی‌سازی بیشتر آموزش حرفه‌ای موسیقی درین انستیتو کمک کند.

در عین حال آقای رامشگر ضمن ضرورت کار پژوهش در موسیقی افغانستان و مکتوب ساختن آثار، بر ظرفیت‌سازی شغلی به عنوان یک اصل تاکید می‌کند تا دانش آموخته‌گان موسیقی کارشانرا ادامه دهند.

رویای نسل عاشق موسیقی

تلاش احمد سرمست به عنوان یک مدیر آکادمیک و پرتلاش در عرصه موسیقی که توانست در رایزنی با برخی مجامع و با جذب حمایت بانک جهانی، انستیتوی موسیقی افغانستان را به یک نهاد قوی آموزشی و هنری تبدیل کند، روشن است.

به باور نگارنده در بدست آوردن جایزه موسیقی پولار نقش دختران و پسرانی که با تمام تنگناهای اجتماعی، در انستیتوی موسیقی افغانستان درخشیدند، قابل توجه و اهمیت است.

در واقع این جایزه متعلق به نگین خپلواک و ظریفه ادیب دو رهبر جوان ارکستر موسیقی در افغانستان و تمام دختران و پسرانی است که با سنت‌ها و سختی‌ها مبارزه کردند.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

این دختران موسیقی را در مکتب ملی موسیقی افغانستان در کابل فرا گرفته‌اند

نگین که از خانواده سخت سنتی از مناطق شرق افغانستان وارد موسیقی شده، دختری است که گفته بود “موسیقی را ترک نمی‌کنم حتا اگر جانم را بگیرند”.

جایزه پولار نتیجه رویای همین نسل است، نسل عاشق موسیقی در افغانستان که از موسیقی جزیره امید درست کردند.

پولار و افغانستان

در اواخر دهه هفتاد میلادی آهنگی از یک گروه سوئدی از رادیو افغانستان و بعد از تلویزیون این کشور پخش شد که توجه بسیاری‌ها را به خود جذب کرد.

آهنگی که گاهی دانش‌آموزان و دانشجویان کابل هم آنرا زمزمه می‌کردند. آهنگ ( ماما میا) از گروه پاپ سوئدی (آبا) که بعد توسط برخی گروه‌های موسیقی شوروی سابق و کشورهای دیگر بازخوانی شد.

استیگ آندرسون رهبر گروه آبا بعدا بنیاد جایزه موسیقی پولار را در سوئد ایجاد کرد.

سوئد از جمله کشورهای اروپایی است که در بخش بین‌المللی آرشیو موسیقی آن، برخی از آثار موسیقی افغانستان نگهداری می‌شود. نمونه آثاری با صدای پروین، گروه چهار بیتل‌ها، مهوش برخی کارهای ظاهر هویدا و بخشی از آثار ساربان و احمد ظاهر از جمله آن است.

امسال وبسایت رسمی جایزه موسیقی پولار، بخش ویژه‌ای را به معرفی موسیقی افغانستان همراه با متن، تعدادی تصاویر و نمونه‌های فایل صوتی موسیقی اختصاص داده است.

درین بخش ضمن شرح فعالیت‌های انستیتویی موسیقی، به گذشته موسیقی افغانستان، آلات موسیقی و تاثیر موسیقی هندی و خراسانی در افغانستان پرداخته شده است.

Image caption

نگین خپلواک، یکی از رهبران ارکستر انستیتوی موسیقی افغانستان است

همچنین فصل کوتاهی به عنوان دوران طلایی موسیقی افغانستان اختصاص دارد که در آن به نقش بنیادی رادیو کابل در تولید و گسترش موسیقی افغانستان، شکل‌گیری گروه‌های موسیقی غربی در افغانستان و تاسیس مکتب موسیقی اشاره شده است. در عین حال این سایت بر محبوبیت احمد ظاهر و نمایندگی او از نسل جوان در موسیقی پاپ یادآوری کرده است.

مصادف شدن چهاردهم جون روز مراسم اهدای جایزه موسیقی پولار به افغانستان با سالروز تولد احمد ظاهر چهره پرکار و تاثیرگذار در موسیقی این کشور، برای مردم افغانستان و اهالی موسیقی روز بیاد ماندنی خواهد بود.

مراسم اهدای جایزه پولار با حضور کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه سوئد، هنرمندانی از کشورهای مختلف و مقامات فرهنگی-هنری در گراند هتل استکهلم برگزار و از طریق کانال چهار تلویزیون این کشور پخش می‌شود.

درین مراسم تعدادی از هنرمندان از چند کشور به اجرای موسیقی نیز خواهند پرداخت که از جمله می‌توان به لورن، برنده یورو ویژن از سوئد و آریانا سعید از افغانستان اشاره کرد.

قرار است در ماه مارچ سال آینده میلادی، کشور سوئد میزبان برگزاری کنسرت بزرگ ارکستر زهره از انستیتوی موسیقی افغانستان باشد.

  • ویدیو احمد سرمست عضو انجمن سلطنتی فیلارمونیک بریتانیا شد

Article source: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-44467535

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش جامع تصویری سنتور-اورجینال--550 مجموعه موسیقی آرامش بخش/اورجینال آموزش آواز و تصنیف خوانی/اورجینال مجموعه موسیقی آرامش بخش/اورجینال
     

توسط استاد علیرضا عبداللهی

مجموعه بی نظیر موسیقی های آرامش بخش

آموزش آواز و تصنیف خوانی تصویری

مجموعه بی نظیر موسیقی های آرامش بخش
 

     
15,500 تومان خرید آموزش جامع تصویری سنتور-اورجینال--550 12,000 تومان خرید  مجموعه موسیقی آرامش بخش/اورجینال 15,600 تومان خرید  آموزش آواز و تصنیف خوانی/اورجینال 5,500 تومان خرید مجموعه موسیقی آرامش بخش/اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
فیلم های تکنیکهای ویلن کلاسیک violin tecniqe 50 سال موسیقی ایران /اورجینال 50 سال موسیقی ایران /اورجینال بسته آموزش دف مشق عشق=دو نرم افزار+یک کتاب+هدیه آموزش مجازی دف
     

توسط اساتید برجسته ویولن کلاسیک
شماره مجوز: 155/6545

مجموعه ای از بهترین و ماندگارترین آهنگهای ایران

مجموعه ای از بهترین و ماندگارترین آهنگهای ایران

دو نرم افزار+کتاب آموزش دف مشق عشق

     
22,000 تومان خرید فیلم های تکنیکهای ویلن کلاسیک violin tecniqe 6,900 تومان خرید 50 سال موسیقی ایران /اورجینال 5,000 تومان خرید 50 سال موسیقی ایران /اورجینال 35,000 تومان خرید بسته آموزش دف مشق عشق=دو نرم افزار+یک کتاب+هدیه آموزش مجازی دف
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
مجموعه موسیقی کلاسیک آرامش خیال (مجموعه موزیک بی کلام) 50 سال موسیقی سنتی موسقی مخصوص یوگا و مدیتیشن
     

بیش از 100 ساعت موسیقی کلاسیک از نوابغ دنیای موسیقی
2DVD
اورجینال

مجموعه موزیک بی کلام آرامش خیال
موسیقی درمانی
گلچینی از بهترینهای جهان
اورجینال
 

فول آرشیو 50 سال موسیقی قدیمی و اصیل ایران با بالاترین کیفیت موجود 
اورجینال

شماره مجوز 155/731482
اورچینال

     
14,500 تومان خرید مجموعه موسیقی کلاسیک 14,800 تومان خرید آرامش خیال (مجموعه موزیک بی کلام) 14,500 تومان خرید 50 سال موسیقی سنتی 18,000 تومان خرید موسقی مخصوص یوگا و مدیتیشن
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
کاملترین پکیج آموزش ارگ-اورجینال 265 یادگه موسیقی ایران-اورجینال آهنگ های زیبا تر از بهار برای کودکان-ارجینال-203 پکیج طلایی موسیقی سنتی ایران
     

آشنایی با تمام نکات ریتم سازی .بصورت گام به گام از مبتدی تا حرفه ای

-حاوی 2 CDاورجینال-MP3- عبدالعلی وزیری-عبدالوهاب شهیدی-عمادرام-

کیفیت عالی

بیش از 20 GB موسیقی سنتی ایرانی
بالاترین کیفیت نسبت به سایر محصولات
اوریجینال

     
7,000 تومان خرید کاملترین پکیج آموزش ارگ-اورجینال 265 7,900 تومان خرید یادگه موسیقی ایران-اورجینال 10,000 تومان خرید آهنگ های زیبا تر از بهار برای کودکان-ارجینال-203 23,000 تومان خرید پکیج طلایی موسیقی سنتی ایران
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
تنبک نوازی بهمن رجبی منتخب آثار سید جواد ذبیحی پکیج آموزش آهنگ سازی و خوانندگی-اورجینال 472 آموزش سه تار/اورجینال
     

سخنرانی وتنبک نوازی بهمن رجبی 
استاد بی بدیل
دونوازی رضا خراشادی زاده
اورجینال

منتخب آثار سید جواد ذبیحی
کیفیت اورجینال

این مجموعه آموزشی به همراه کلیه نرم افزار های آهنگ سازی و خوانندگی می باشد

آشنایی و آموزش کامل تمامی نکات سه تار

     
12,900 تومان خرید تنبک نوازی بهمن رجبی 13,000 تومان خرید منتخب آثار سید جواد ذبیحی 20,000 تومان خرید پکیج آموزش آهنگ سازی و خوانندگی-اورجینال 472 15,600 تومان خرید  آموزش سه تار/اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خورشید طلایی (گیتار کلاسیک-فلامنگو-گیتار پاپ) -ساعتها موزیک بی کلام موسیقی درمانی با نغمه های آرام بخش بی کلام-اورجینال موزیک فیلم 2( متن فیلم های مشهور)-اورجینال موسیقی بی کلام (آثار برگزیده موسیقی ایرانی)
     

بیش از 100 شاثر از نوزندگان چیره دست درهرکدام از قسمتها گیتار کلاسیک-فلامنگو

-انتخاب ملودی ها توسط کارشناسان و روانشناسان

-حاوی 5 CD - موزیک فیلم های EVITA- DOORS- BLOW- CLUELESS

به صورت MP3- شامل آثار برگزیده موسیقی ایرانی-قابل پخش در تمامی دستگاه ها

     
9,300 تومان خرید خورشید طلایی (گیتار کلاسیک-فلامنگو-گیتار پاپ) -ساعتها موزیک بی کلام 6,500 تومان خرید موسیقی درمانی با نغمه های آرام بخش بی کلام-اورجینال 6,300 تومان خرید موزیک فیلم 2( متن فیلم های مشهور)-اورجینال 9,400 تومان خرید موسیقی بی کلام (آثار برگزیده موسیقی ایرانی)
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش موسیقی و ساز بلز برای کودکان-اورجینال نرم افزار ساز شناسی ملل-اورجینال موسیقی ملل (موسیقی کشورهای گوناگون جهان) MP3-اورجینال فیلم آموزشی The Art Of Violin
     

موزش تئوری موسیقی-همراه با تمرین و اجرا-آشنایی با مضراب

نرم افزار ساز شناسی ملل-آشنایی با بیش از 200 نوع ساز مختلف با جزئیات و..

موسیقی ملل-موسیقی کشورهای گوناگون جهان-قابل اجرا بر روی دستگاههای مجهز به MP3

اورجینال
شماره مجوز 155/6545

     
6,900 تومان خرید آموزش موسیقی و ساز بلز برای کودکان-اورجینال 8,300 تومان خرید نرم افزار ساز شناسی ملل-اورجینال 9,300 تومان خرید موسیقی ملل (موسیقی کشورهای گوناگون جهان) MP3-اورجینال 14,000 تومان خرید فیلم آموزشی The Art Of Violin
     
     
               
عکس محصول عکس محصول    
     
فیلم آموزشی شش درس ویولن منوهین yehudi menuhin اورجینال آموزش موسیقی به کودکان و نوجوانان توسط لئونارد برنستاین با همراهی ارکستر فیلارمونیک نیویورک    
     

اورجینال
شماره مجوز:155/394028

اورجینال
شماره مجوز:14/25365412

   
     
18,000 تومان خرید فیلم آموزشی شش درس ویولن منوهین yehudi menuhin اورجینال 90,000 تومان خرید آموزش موسیقی به کودکان و نوجوانان توسط لئونارد برنستاین با همراهی ارکستر فیلارمونیک نیویورک        

دیدگاه خود را به ما بگویید.

*

code