شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

موسیقی در سالی که گذشت: جایزه کلهر، بیماری شجریان و مرگ …

حق نشر عکس
ISNA

Image caption

در نهایت و در اوایل شش‌ماهه دوم سال ۱۳۹۵ علی جنتی از وزارت ارشاد کناره گرفت و جایش را به صالحی امیری داد

موسیقی در سال ۱۳۹۵ با فراز و نشیب‌های فراوانی روبرو بود،از حوادث و برگزاری جشنواره‌های مختلف تا برهم خوردن کنسرت‌های گوناگون در شهرها و نیز مرگ برخی از نام‌آواران و حضور یک ایرانی در میان برندگان جایزه گرمی ورد میوزیک.

این نوشته به بررسی برخی از این رویدادها پرداخته است:

وزیر ارشاد ایران استعفا کرد

حق نشر عکس
Alef

Image caption

اجرای گروه مهبد که به مناسبت آغاز جنگ ایران و عراق به صحنه رفته بودند و انتشار خبر این اجرا در فضای رسانه‌ای واکنش تند منتقدان را به دنبال داشت

جنجال کنسرت در قم و مشهد

با شروع فصل بهار و روزهای آغازین آن، جدال بین هواداران کنسرت در مشهد و نیز مخالفان آن به شکلی جدی‌تر‌ آغاز شد. احمد علم ‌الهدی که تا پیش از آغاز به کار دولت حسن روحانی هیچ مخالفتی با برگزاری کنسرت در مشهد صورت نمی‌داد، این بار به شکلی جدی به مخالفت با برگزاری کنسرت پرداخت. او گفت: “کنار گنبد امام رضا نمی‌شود کنسرت برگزار شود، این خلاف حیثیت و هویت این شهر است، تو کنسرت می‌خواهی، مشهدی نباش، برو یک شهر دیگر زندگی کن.”

به تبع علم الهدی برخی از ائمه جمعه در شهر‌های مختلف به مخالفت پرداختند. دادستان‌های چند شهر کنسرت‌های دارای مجوز را هم لغو نمودند.

این مخالفت‌ها تا جایی پیش رفت که حسن روحانی در شهریورماه سال ۱۳۹۵ به شکل علنی علیه منتقدان موضع گرفت و آنها را به رفتارهای خارج از حیطه قانون متهم ساخت. او حتی از وزیر ارشاد نیز انتقاد کرد که چرا به جای اجرای قانون از موضع خود عقب نشینی کرده است؟

در ادامه در قم شهری مذهبی است همانند مشهد که تقریبا کمتر سخنی از موسیقی و کنسرت در آن به گوش می‌رسد، اما اجرای گروه مهبد که به مناسبت آغاز جنگ ایران و عراق به صحنه رفته بودند و انتشار خبر این اجرا در فضای رسانه‌ای واکنش تند منتقدان را به دنبال داشت، چرا که تا پیش از این اجرا حتی خبری از هیچ کنسرت موسیقی در قم در رسانه‌ها انعکاس نیافته بود و اصولا کمتر گروهی در این شهر به دنبال اجرای موسیقی بودند.

ابتدا آیت‌الله صافی گلپایگانی به این خبر واکنش نشان داد و گفت که باید جلوی چنین کاری گرفته شود. به فاصله یک هفته بعد آیت‌آلله محمد یزدی به عنوان رئیس جامعه مدرسین از نمایندگان تهران خواست که نسبت به چنین اقدامی واکنش نشان دهند و خود نیز از وزیر ارشاد و آقای روحانی خواست جلوی برگزاری کنسرت را بگیرند. نمایندگان مردم قم در مجلس نیز در نامه‌ای به وزیر ارشاد خواستار برکناری مدیر کل ارشاد قم شدند که در نهایت این اتفاق افتاد و مدیر کل استعفا داد.

در نهایت و در اوایل شش‌ماهه دوم سال ۱۳۹۵ علی جنتی از وزارت کناره گرفت و جایش را به صالحی امیری داد. اگر چه دلایل دیگری را می‌توان برای استعفای علی جنتی برشمرد، اما برگزاری کنسرت‌ها و نیز انتقاد بسیار منتقدان به مدیریت ضعیف در حوزه موسیقی و تغییرات چندباره در این زمینه از جمله دلایل اصلی استعفای او به شمار می‌رود.

واکنش تند روحانیون اصولگرا به برگزاری کنسرت در قم

حق نشر عکس
ISNA

Image caption

ز همان ابتدای سال نامه‌های تند و انتقادی علی رهبری به وزیر ارشاد و ریاست جمهوری در انتقاد از وضعیت ارکستر سمفونیک موجب بازتاب‌های بسیاری شد.

استعفای علی رهبری و فرهاد فخرالدینی و بحران ارکستر‌های سمفونیک و ملی

حاشیه‌های موسیقی تنها در بیرون از دایره موسیقی و مخالفان کنسرت نبود، بلکه در درون موسیقی و به خصوص مدیریت دو ارکستر بزرگ سمفونیک و ملی حاشیه‌ها خبرساز شد. از همان ابتدای سال نامه‌های تند و انتقادی علی رهبری به وزیر ارشاد و ریاست جمهوری در انتقاد از وضعیت ارکستر سمفونیک موجب بازتاب‌های بسیاری شد.او، مدیران ارشاد را به ضعف و بدقولی و باندبازی متهم ساخت، و گفت که با نوازندگان ارکستر مثل کارگران روزمزد رفتار می‌کنند.

رهبر مستعفی ارکستر سمفونیک تهران: با نوازندگان مانند کارگران روزمزد رفتار می‌کنند

اگر چه این واکنش با پاسخ هوشنگ کامکار( از اعضای شورای عالی خانه موسیقی) روبرو شد و دفتر موسیقی و تالار رودکی نیز به او پاسخ دادند اما این سبب نشد تا کارها روال منطقی یابد. مدتی بعد فرهاد فخرالدینی(رهبر ارکستر ملی) نیز به انتقاد از وضعیت دستمزدها و نحوه اداره ارکستر ملی پرداخت.

بیشتر بخوانید:

صفحه ویژه؛ نوروز ۹۶

سال بلوا؛ سینمای ایران در سالی که گذشت

تئاتر ایران در سالی که گذشت: نام بیضایی، یاد رفیعی

درگذشتگان ۹۵: پس مرگ؛ چیز دیگری بود

نکته جالب توجه این بود که آقای فخرالدینی نیز همانند علی رهبری به نحوه دخالت برخی از مدیران در کار ارکستر ملی و چگونگی پرداخت دستمزدها ایراد گرفته بود. ارکستر ملی که چند ماهی بدون رهبر مانده بود، در نهایت با انتخاب فریدون شهبازیان به این سمت مجددا آغاز به کار کرد، اما شهبازیان در نخستین اجرای این ارکستر گفت که این ارکستر ارکستر موسیقی ملی نیست و از ریاست جمهور خواست که برای ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی نیز بودجه مجزایی در نظر بگیرد. در حالی که تا پایان سال هیچ گونه خبری از ارکستر زیر نظر فخرالدینی انتشار نیافت.

فرهاد فخرالدینی از رهبری ارکستر ملی کناره‌گیری کرد

حق نشر عکس
Mehr

Image caption

نوربخش با تمام انتقادها برای سال آینده هم به عنوان رییس جشنواره موسیقی انتخاب شد

انتخاب رئیس جشنواره موسیقی فجر و انتقادات فراوان

انتخاب حمیدرضا نوربخش به ریاست جشنواره موسیقی امسال نیز یکی از رخدادهای جنجالی موسیقی به شمار می‌رفت. او که سال گذشته جشنواره‌ای پرحاشیه و با انتقاد بسیار حتی چند موزیسین و گروه شرکت کننده را مدیریت می‌کرد. به رغم انتقادها و ضعف‌ها در برپایی جشنواره، برای بار دوم و به رغم آنکه خود گفته بود رئیس جشنواره نخواهد شد،‌این سمت را پذیرفت تا منتقدان صف‌آرایی تازه‌ای را در برابر این انتخاب و معاون هنری وزیر آغاز کنند.

آنها نامه‌ای با بیش از هزار امضاء به وزیر ارشاد نوشتند و ضمن انتقاد از آنچه که آنها غیرشفاف بودن برگزاری این جشنواره، و نداشتن اساسنامه‌‌ عنوان کردند، خواستار رسیدگی به این وضعیت شدند. وزیر ارشاد نیز زیر مجموعه خود را مامور بررسی این نامه کرد که در نهایت به نشست منتقدان با مدیرکل موسیقی وزارت ارشاد انجامید و مقرر شد برای جشنواره موسیقی فجر اساسنامه‌ای تدارک دیده شود. امری که مشخص نیست تا چه اندازه مدیران برگزار کننده را مقید به رفتارهایی کند که منتقدان از آن به عنوان رفتارهای باندی و غیرشفاف یاد می‌کنند.

ده اجرای قابل توجه جشنواره موسیقی فجر

حق نشر عکس
ISNA

Image caption

وزارت ارشاد اعلام کرد مجوز آلبوم شجریان صادر شده است

شجریان از بیماری تا دریافت مجوز آلبوم

محمدرضا شجریان، آوازخوان اسطوره‌ای موسیقی با همان پیام نوروزی و وضعیت ظاهری نامتعارف علاقه‌مندان و تمامی ایرانیان را بهت زده کرد. او که از آمریکا این پیام را انتشار داد گفت که ۱۵ سال است به بیماری سرطان مبتلاست و در پی ‌معالجه آن است. شش ماه بعد از اعلام این خبر او مصاحبه‌ای بلند با روزنامه‌ایران انجام داد و در آن تلویحا فعالیت‌های خود بعد از سال ۱۳۸۸ را مورد انتقاد قرار داد.

به دنبال انتشار این مصاحبه وزارت ارشاد اعلام کرد مجوز آلبوم شجریان صادر شده است. در تمامی این مدت اما شجریان خود در انظار ظاهر نشد و عکسی نیز از او در فضای رسانه‌ای ایران و شبکه‌های اجتماعی منتشر نشد و تنها کسی که اخباری از وضعیت مزاجی شجریان انعکاس می‌داد، همایون شجریان بود که اوضاع پدرش را بهتر از گذشته می‌دانست و از مردم می‌خواست برای پدرش دعا کنند.

محمدرضا شجریان به ایران بازگشت

در اواخر امسال اما یکی از مدیران شبکه صدا و سیما انعکاس صدای شجریان را به انتقاد صریح‌تر از موضع‌گیری‌های به زعم او سیاسی آقای شجریان بعد از سال ۱۳۸۸ توصیه کرد تا راه او برای خواندن در تلویزیون باز شود.

در یکی دو ماه پایانی سال تازه‌ترین عکس آقای شجریان از سوی همایون شجریان و به فاصله کوتاهی از سوی همسر ‌آقای شجریان(کتایون خوانساری) انتشار یافت که نشان می‌داد او از وضعیت ظاهری بهتری برخوردار است و پزشکان قصد دارند او را برای دور دوم درمان آماده کنند.

حق نشر عکس
Mehr

Image caption

خبر لغو کنسرت کلهر در نیشابور موجی از اعتراض و انتقاد را به دنبال داشت

کیهان کلهر از لغو کنسرت در تهران تا جایزه گرمی

کیهان کلهر را باید یکی از خبرسازترین موزیسین‌های ایران در سال ۱۳۹۵ نامید که خبر لغو کنسرتش در نیشابور موجی از اعتراض و انتقاد را به دنبال داشت. اگر چه او بعد از این کنسرت توانست تور کنسرتش در ایران را استمرار دهد و حتی در دور دوم کنسرت‌هایش (پاییز و زمستان) نیز توانست کنسرت‌های متعددی در شهرهای مختلف ایران برگزار کند.

استقبال از کنسرت او در تالار وحدت به مدت ۷ شب پیاپی از جمله رخدادهای جالب توجه بود. چرا که او بدون خواننده این کنسرت را برگزار کرد و قاعدتا کنسرت‌های بدون خواننده در ایران کشش ۷ شب پیاپی را ندارند اما از این بابت کنسرت کلهر استثناء بود و بلیت آن هم در همان روزهای نخست اعلام به فروش رفت. در کنار آن کلهر توانست به عنوان عضو گروه موسیقی جاده ابریشم و یویوما جایزه گرمی را به دست آورد که از این منظر نیز برای نخستین بار نام یک موزیسین سنتی نواز ایرانی را در جایزه گرمی مطرح سازد.

یویوما و جاده ابریشم به همراه کیهان کلهر برنده جایزه گرمی شدند

حق نشر عکس
Mehr

Image caption

شرف زاده در سال‌های پایانی عمرش همانند بسیاری از خنیاگران موسیقی نواحی ایران زندگی فقیرانه‌ای داشت

مرگ ابراهیم شریف زاده

ابراهیم شریف‌زاده خنیاگر نامی منطقه خراسان از جهاتی نماد هنرمندان موسیقی نواحی ایران به شمار می‌رفت که با مرگش کوهی از دانش و اطلاعات مربوط به منظومه‌های موسیقایی این منطقه را به خاک برد.

او در سال‌های پایانی عمرش همانند بسیاری از خنیاگران موسیقی نواحی ایران زندگی فقیرانه‌ای داشت و دولت که امکاناتی صدها برابر را در اختیار موزیسین‌های سنتی قرار داده و می‌دهد، به آنها توجه خاصی نکرد. به همین دلیل بسیاری از‌آنان در فقر و فشار زندگی قرار دارندو بر اساس گزارش‌های میدانی و از نزدیکی که پژوهشگران موسیقی نواحی ایران منتشر می‌سازند، زندگی عمده آنها بسیار پایین‌تر از خط فقر قرار دارد.

درگذشت’ستون موسیقی خراسان’؛ ‘اهالی موسیقی مقامی دارند زنده‌به‌گور می‌شوند’

Article source: http://www.bbc.com/persian/iran-features-39367491

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش جامع تصویری سنتور-اورجینال--550 مجموعه موسیقی آرامش بخش/اورجینال آموزش آواز و تصنیف خوانی/اورجینال مجموعه موسیقی آرامش بخش/اورجینال
     

توسط استاد علیرضا عبداللهی

مجموعه بی نظیر موسیقی های آرامش بخش

آموزش آواز و تصنیف خوانی تصویری

مجموعه بی نظیر موسیقی های آرامش بخش
 

     
15,500 تومان خرید آموزش جامع تصویری سنتور-اورجینال--550 12,000 تومان خرید  مجموعه موسیقی آرامش بخش/اورجینال 15,600 تومان خرید  آموزش آواز و تصنیف خوانی/اورجینال 5,500 تومان خرید مجموعه موسیقی آرامش بخش/اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
فیلم های تکنیکهای ویلن کلاسیک violin tecniqe 50 سال موسیقی ایران /اورجینال 50 سال موسیقی ایران /اورجینال بسته آموزش دف مشق عشق=دو نرم افزار+یک کتاب+هدیه آموزش مجازی دف
     

توسط اساتید برجسته ویولن کلاسیک
شماره مجوز: 155/6545

مجموعه ای از بهترین و ماندگارترین آهنگهای ایران

مجموعه ای از بهترین و ماندگارترین آهنگهای ایران

دو نرم افزار+کتاب آموزش دف مشق عشق

     
22,000 تومان خرید فیلم های تکنیکهای ویلن کلاسیک violin tecniqe 6,900 تومان خرید 50 سال موسیقی ایران /اورجینال 5,000 تومان خرید 50 سال موسیقی ایران /اورجینال 35,000 تومان خرید بسته آموزش دف مشق عشق=دو نرم افزار+یک کتاب+هدیه آموزش مجازی دف
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
مجموعه موسیقی کلاسیک آرامش خیال (مجموعه موزیک بی کلام) 50 سال موسیقی سنتی موسقی مخصوص یوگا و مدیتیشن
     

بیش از 100 ساعت موسیقی کلاسیک از نوابغ دنیای موسیقی
2DVD
اورجینال

مجموعه موزیک بی کلام آرامش خیال
موسیقی درمانی
گلچینی از بهترینهای جهان
اورجینال
 

فول آرشیو 50 سال موسیقی قدیمی و اصیل ایران با بالاترین کیفیت موجود 
اورجینال

شماره مجوز 155/731482
اورچینال

     
14,500 تومان خرید مجموعه موسیقی کلاسیک 14,800 تومان خرید آرامش خیال (مجموعه موزیک بی کلام) 14,500 تومان خرید 50 سال موسیقی سنتی 18,000 تومان خرید موسقی مخصوص یوگا و مدیتیشن
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
کاملترین پکیج آموزش ارگ-اورجینال 265 یادگه موسیقی ایران-اورجینال آهنگ های زیبا تر از بهار برای کودکان-ارجینال-203 پکیج طلایی موسیقی سنتی ایران
     

آشنایی با تمام نکات ریتم سازی .بصورت گام به گام از مبتدی تا حرفه ای

-حاوی 2 CDاورجینال-MP3- عبدالعلی وزیری-عبدالوهاب شهیدی-عمادرام-

کیفیت عالی

بیش از 20 GB موسیقی سنتی ایرانی
بالاترین کیفیت نسبت به سایر محصولات
اوریجینال

     
7,000 تومان خرید کاملترین پکیج آموزش ارگ-اورجینال 265 7,900 تومان خرید یادگه موسیقی ایران-اورجینال 10,000 تومان خرید آهنگ های زیبا تر از بهار برای کودکان-ارجینال-203 23,000 تومان خرید پکیج طلایی موسیقی سنتی ایران
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
تنبک نوازی بهمن رجبی منتخب آثار سید جواد ذبیحی پکیج آموزش آهنگ سازی و خوانندگی-اورجینال 472 آموزش سه تار/اورجینال
     

سخنرانی وتنبک نوازی بهمن رجبی 
استاد بی بدیل
دونوازی رضا خراشادی زاده
اورجینال

منتخب آثار سید جواد ذبیحی
کیفیت اورجینال

این مجموعه آموزشی به همراه کلیه نرم افزار های آهنگ سازی و خوانندگی می باشد

آشنایی و آموزش کامل تمامی نکات سه تار

     
12,900 تومان خرید تنبک نوازی بهمن رجبی 13,000 تومان خرید منتخب آثار سید جواد ذبیحی 20,000 تومان خرید پکیج آموزش آهنگ سازی و خوانندگی-اورجینال 472 15,600 تومان خرید  آموزش سه تار/اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
خورشید طلایی (گیتار کلاسیک-فلامنگو-گیتار پاپ) -ساعتها موزیک بی کلام موسیقی درمانی با نغمه های آرام بخش بی کلام-اورجینال موزیک فیلم 2( متن فیلم های مشهور)-اورجینال موسیقی بی کلام (آثار برگزیده موسیقی ایرانی)
     

بیش از 100 شاثر از نوزندگان چیره دست درهرکدام از قسمتها گیتار کلاسیک-فلامنگو

-انتخاب ملودی ها توسط کارشناسان و روانشناسان

-حاوی 5 CD - موزیک فیلم های EVITA- DOORS- BLOW- CLUELESS

به صورت MP3- شامل آثار برگزیده موسیقی ایرانی-قابل پخش در تمامی دستگاه ها

     
9,300 تومان خرید خورشید طلایی (گیتار کلاسیک-فلامنگو-گیتار پاپ) -ساعتها موزیک بی کلام 6,500 تومان خرید موسیقی درمانی با نغمه های آرام بخش بی کلام-اورجینال 6,300 تومان خرید موزیک فیلم 2( متن فیلم های مشهور)-اورجینال 9,400 تومان خرید موسیقی بی کلام (آثار برگزیده موسیقی ایرانی)
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش موسیقی و ساز بلز برای کودکان-اورجینال نرم افزار ساز شناسی ملل-اورجینال موسیقی ملل (موسیقی کشورهای گوناگون جهان) MP3-اورجینال فیلم آموزشی The Art Of Violin
     

موزش تئوری موسیقی-همراه با تمرین و اجرا-آشنایی با مضراب

نرم افزار ساز شناسی ملل-آشنایی با بیش از 200 نوع ساز مختلف با جزئیات و..

موسیقی ملل-موسیقی کشورهای گوناگون جهان-قابل اجرا بر روی دستگاههای مجهز به MP3

اورجینال
شماره مجوز 155/6545

     
6,900 تومان خرید آموزش موسیقی و ساز بلز برای کودکان-اورجینال 8,300 تومان خرید نرم افزار ساز شناسی ملل-اورجینال 9,300 تومان خرید موسیقی ملل (موسیقی کشورهای گوناگون جهان) MP3-اورجینال 14,000 تومان خرید فیلم آموزشی The Art Of Violin
     
     
               
عکس محصول عکس محصول    
     
فیلم آموزشی شش درس ویولن منوهین yehudi menuhin اورجینال آموزش موسیقی به کودکان و نوجوانان توسط لئونارد برنستاین با همراهی ارکستر فیلارمونیک نیویورک    
     

اورجینال
شماره مجوز:155/394028

اورجینال
شماره مجوز:14/25365412

   
     
18,000 تومان خرید فیلم آموزشی شش درس ویولن منوهین yehudi menuhin اورجینال 90,000 تومان خرید آموزش موسیقی به کودکان و نوجوانان توسط لئونارد برنستاین با همراهی ارکستر فیلارمونیک نیویورک        

دیدگاه خود را به ما بگویید.

*

code